Dlaczego ZHP?10421959_843400859042790_7207837278508691218_n

W jakim wieku można wstąpić do harcerstwa?

ZHP oferuje możliwość wstąpienia do organizacji już od 6 roku życia jako zuch (1 klasa szkoły podstawowej). Działamy w oparciu o cztery metodyki wiekowe:

• zuchy (1-3 klasa szkoły podstawowej)
  • harcerze (4-6 klasa szkoły podstawowej)
  • harcerze starsi (gimnazjum)
  • wędrownicy (szkoła średnia)

Dorośli mają również możliwość, po ukończeniu kursu oraz zapoznaniu się z naszą metodą, zostania instruktorem harcerskim.

Rozwój samodzielności i aktywności

Gromada zuchowa, drużyna harcerska, starszoharcerska, wędrownicza to doskonałe  miejsce aktywności dzieci i młodzieży. W drużynach dzieci i młodzież przygotowują się do aktywnego, dorosłego życia. Przez szkołę harcerską przeszło wiele znanych i cenionych osób, zajmujących dzisiaj ważne stanowiska w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym. Harcerska szkoła życia i harcerski system wychowawczy odciska trwałe, pozytywne  piętno na młodych ludziach i procentuje na całe dorosłe życie.

Atrakcyjny, dostosowany do potrzeb dzieci i młodzieży program

Program w drużynie zależy od potrzeb młodych ludzi jako jednostek, potrzeb całej grupy oraz pomysłowości drużynowego. W skali organizacji nie ma takich pozytywnych  rzeczy, których nie można robić w harcerskim mundurze. Drużyny zajmują się działalnością artystyczną, ekologiczną, turystyczną, obronnością, ratownictwem medycznym, żeglarstwem. Są drużyny, które specjalizują się, w konkretnej działalności, ale większość  drużyn i środowisk harcerskich podejmuje wiele różnorodnych działań. Wielką siłą harcerstwa jest jego różnorodność. Nigdy nie zapominamy o patriotyzmie i szeroko rozumianych wartościach chrześcijańskich. Harcerstwo jest wspaniałą przygodą.

Jak wygląda harcerska codzienność?

W pierwszym okresie działania w drużynie harcerskiej wszystko będzie dla dziecka nowe i nieznane. Dziecko będzie przeżywać ważne chwile: będzie uczęszczać na zbiórki (które odbywają się popołudniami, a najczęściej w piątki), złoży obietnicę zucha lub przyrzeczenie harcerskie, pojedzie na pierwszy biwak, obóz, będzie chciało mieć swój pierwszy mundur. Daty,  miejsca i godziny zbiórek i wyjazdów są znane z wyprzedzeniem i zawsze można zapytać o nie drużynowego. Niestety nie zawsze harcerska aktywność jest równie intensywna i bardzo regularna. Ze względu na swoją różnorodność- trudno ubrać ją w konkretne ramy czasowe (np. w każdy piątek od 16 do 18). Zawsze  ukoronowaniem harcerskiej pracy w ciągu roku szkolnego  jest udział w obozie letnim. Z czasem nastolatek angażuje się również w organizowanie harcerskiej pracy dla młodszych harcerzy. Często, około 17-18 roku życia zostaje instruktorem. Bycie instruktorem harcerskim jest nie tylko wspaniałą przygodą i wielką lekcją (czy inni rówieśnicy w wieku lat 19 zarządzają skomplikowanymi projektami, jakimi są rajdy czy biwaki? ). Jest też kolejnym krokiem do wychowania aktywnego społecznie i świadomego obywatela. Warto wspierać w tej działalności nasze dzieci.

Co zrobić, aby wstąpić do ZHP?

Zapraszamy do naszej podstrony poświęconej jednostkom hufca. Znajdziecie tam Państwo informacje dotyczące tego, gdzie działa najbliższa drużyna. Prosimy o wybranie najbliższej swojego miejsca zamieszkania jednostki i skontaktowanie się z osobą odpowiedzialną za daną grupę wiekową w danym miejscu (drużynowym).

Ankieta aplikacyjna

Dla ułatwienia znalezienia odpowiedniej jednostki harcerskiej wprowadziliśmy dla Państwa możliwość wypełnienia ankiety aplikacyjnej, która dzięki zawartym tam informacjom pozwoli nam wybrać odpowiednią dla Państwa dziecka jednostkę harcerską na terenie Kutna. W razie wątpliwości prosimy o bezpośredni kontakt z Komendantem hufca.

Związek Harcerstwa Polskiego wymaga pisemnej zgody rodziców na przynależność dziecka do ZHP.

Plik do pobrania: