Współpraca zagranicznaWspółpraca zagraniczna

ZHP jest członkiem-założycielem Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek (WAGGGS) oraz Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM).

Udział w życiu międzynarodowej społeczności skautowej oraz współpraca zagraniczna może odbywać się również na poziomie hufca. Dla zainteresowanych nawiązaniem współpracy ze skautami z zagranicy lub udziałem w międzynarodowym wydarzeniu pomocą służy hm. Adam Rakowski oraz phm. Anna Kamela.

Wszelkie ogłoszenia dotyczące współpracy zagranicznej można znaleźć TUTAJ.

Współpraca ta może przybierać następujące formy:

  • wymiana grup,
  • udział w konferencjach, seminariach, kursach,
  • udział w zlotach i obozach międzynarodowych,
  • wspólna organizacja przedsięwzięć programowych,
  • służba ochotnicza i inne programy realizowane na terenie ośrodków skautowych,
  • korespondencja ze skautami (Skautowa Skrzynka Pocztowa, Internet, JOTA, JOTI, www.scout.org),
  • wspólny udział w przedsięwzięciach programowych (np. Messengers of Peace, JOTT),
  • inne.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów naszej dotychczasowej podejmowanej współpracy zagranicznej.

Odwiedziny skautów z Palestyny

W czwartek 14 września grupa 13 skautów z palestyńskiego prawosławnego szczepu harcerskiego The Arab Orthodox Scout Troop z Beit Jala przyleciała do Polski, aby wziąć udział w Święcie Chorągwi Łódzkiej 2017 „Harcerstwo rozkwita” w Kutnie. Na lotnisku przywitani zostali przez konsula w Ambasadzie Państwa Palestyny w Warszawie pana Hishama Huseina oraz phm. Adama Rakowskiego- pełnomocnika Komendanta Chorągwi Łódzkiej ds. współpracy zagranicznej. Następnie pociągiem wszyscy udali się do Kutna.

W piątek rano harcerze z I Kutnowskiego Szczepu „Innominata” zabrali swoich przyjaciół z zagranicy do Płocka, aby zobaczyć piękno tego miasta. Następnie w dniach 15-17 września skauci czynnie uczestniczyli we wszystkich aktywnościach jakie przygotowali dla nich harcerze z Hufca ZHP Kutno, a w sobotę zorganizowali dla polskich harcerzy wieczór międzynarodowy, podczas którego zaprezentowali swoje tradycyjne stroje ludowe, arabskie przysmaki oraz swoją kulturę i tańce narodowe. Oprócz tego opowiedzieli również czym zajmują się skauci w ich kraju oraz jak ważną rolę odgrywa harcerstwo dla społeczności lokalnej. Skauci z Beit Jala co roku organizują ogromny pochód i paradę z okazji Bożego Narodzenia czy Wielkanocy w Betlejem. W zlocie w Kutnie wzięło udział ponad 2000 harcerzy z Chorągwi Łódzkiej i nie tylko.

Po święcie chorągwi harcerze Hufca ZHP Kutno wraz ze skautami udali się na wycieczkę na południe Polski, aby zwiedzić Kraków i poznać jego historię oraz podziwiać piękno polskich Tatr ze schroniska górskiego „Głodówka” w Bukowinie Tatrzańskiej. Wieczory minęły w rytmie polskich i palestyńskich piosenek skautowych oraz długich rozmów na wiele tematów. Jednym z punktów wycieczki była wędrówka na Morskie Oko oraz zwiedzanie Zakopanego. To dopiero początek naszej współpracy ze szczepem z Beit Jala, ale jesteśmy pewni, że w przyszłości zaowocuje to wieloma wspaniałymi chwilami i dalszymi przyjaźniami na całe życie.

Betlejemskie Światło Pokoju

logoBSP2015-01Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce.  Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

Harcerze naszego hufca uczestniczyli w Betlejemskim Zlocie w Zakopanym w grudniu 2014 r. oraz wielokrotnie brali udział w przekazaniu Światła z rąk skautów słowackich na Słowacji lub w Zakopanym.

18th International Youth Gathering for Cultural Exchange w Omanie

12239464_10205328756405302_2695921007541390558_nByło to wydarzenie odbywające się w dniach 3-13 listopada 2015 r. w stolicy Omanu Muscacie mające na celu budowanie międzykulturowego dialogu, wzajemne poznanie kultur krajów uczestniczących w spotkaniu oraz podjęcie dyskusji na temat wyzwań stojących obecnie przed młodymi ludźmi w obliczu coraz bardziej wielokulturowych lokalnych środowisk, ponadto szerzenie idei pokoju oraz ochrony wspólnego dziedzictwa kulturowego i historycznego pomiędzy skautami z całego świata: Omanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Libanu, Libii, Palestyny, Jordanu, Kataru, Pakistanu, Ugandy, Hong Kongu, Malediwów, Litwy, Finlandii, Szwecji, Danii, Rumunii, Australii, Sudanu, Armenii, Gruzji, Jemenu. Jednym z uczestników tego wydarzenia był instruktor naszego hufca – phm. Adam Rakowski. Aby zakwalifikować się do udziału w tej imprezie należało spełnić odpowiednie wymagania wstępne oraz złożyć CV, list motywacyjny, opinię właściwego komendanta i zgodę chorągwianego komisarza zagranicznego. Wyjazd finansowany był z środków projektu „Polska 2023- Be the spark” oraz Oman Scouts and Guides. Przygoda życia jest na wyciągnięcie ręki- wystarczy po nią sięgnąć, a harcerstwo bardzo to ułatwia.

Polska 2023 – Be the spark – polska kandydatura na gospodarza 25 Światowego Jamboree Skautowego
polska2023web1

Związek Harcerstwa Polskiego ubiega się o zorganizowanie w 2023 roku w Polsce Światowego Jamboree Skautowego – największego edukacyjnego wydarzenia na świecie, w którym udział weźmie ok. 40 000 skautów. Światowe Jamboree Skautowe odbywa się raz na cztery lata, a decyzję o przyznaniu prawa do organizacji jamboree podejmuje Światowa Konferencja Skautowa. Pierwsze Światowe Jamboree Skautowe odbyło się w 1920 roku w Anglii i od tego czasu jest organizowane co cztery lata w innym kraju. Przygotowywane jest przez narodową organizację harcerską, która zrzeszona jest w WOSM – World Organization of Scout Movement. W Polsce jest nią Związek Harcerstwa Polskiego. ZHP rozpoczęło starania o organizację Światowego Jamboree Skautowego w 2011 roku na mocy uchwały podjętej przez Główną Kwaterę ZHP. Od tego czasu roku ZHP pozyskało wielu sojuszników i ambasadorów organizacji Jamboree w Polsce.

Nad przygotowaniem koncepcji programowej, budżetem, promocją, rekrutacją i szkoleniami wolontariuszy, zabezpieczeniem medycznym i logistyką przedsięwzięcia od 2014 roku pracuje ponad 100 osobowy zespół wolontariuszy skupionych w 9 grupach roboczych odpowiedzialnych za: administrację i budżet projektu, komunikację i promocję, zaplecze informatyczne, transport  i logistykę, bezpieczeństwo, zagospodarowanie i architekturę terenu, kontakty międzynarodowe, szkolenia i wolontariuszy oraz motyw programowy. W pracach zespołu uczestniczy dwóch instruktorów naszego hufca: pwd. Olga Rosiak (Programme Development Group) i phm. Adam Rakowski (International Contact Group).

995729_10201842443328652_115883518_nI Rajd Szlakiem Kurierów Tatrzańskich do Budapesztu

Piętnastoosobowa grupa harcerzy naszego hufca w dniach 6-14 lipca 2013 r. uczestniczyła w rajdzie szlakiem kurierów tatrzańskich na trasie Zakopane –Budapeszt – Zakopane przez górę Karb – górę Błyszcz – Strebske Pleso – Tatrzańską Łomnicę – Vydrnik – górę Rysy – Spiskie Tomaszowice – Słowacki Raj – Csobánkę. Celem tej imprezy było upamiętnienie polskich tajnych agentów – kurierów działających podczas II wojny światowej na terenach Tatr, Słowacji i Węgier. Nasi harcerze przebyli trasę pieszo, pociągiem oraz busem. Udział w tym wydarzeniu był wspaniałą okazją do zwiedzenia Budapesztu, trekkingu po Tatrach i Słowackim Raju oraz również poznania skautów z innych krajów podczas noclegu w bazie skautowej Centralnej Europy w Csobance i bazie Słowackiego Skautingu w Vydrniku.

Jamboree on the Internet

JOTA-JOTI-Header-V6a-1Światowe Skautowe Jamboree w Internecie (JOTI) jest ogólnoświatowym spotkaniem skautów, które odbywa się w internecie w każdy trzeci weekend października. Jest to oficjalna impreza Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM)

W ten weekend tysiące skautów z całego świata spotyka się, aby móc skontaktować się za pomocą internetu, bez znaczenia z jakiego miejsca na Ziemii i przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych technologii, jak przeglądarki internetowe, e-maile, czaty, komunikatory, mikrofony, skanery, kamery cyfrowe. Równolegle do tego skauci na całym świecie mogą uczestniczyć w Jamboree On The Air (JOTA), przedsięwzięciu, podczas którego harcerze, wspierani przez lokalne grupy radio operatorskie kontaktują się przy użyciu radia.

Najpowszechniejszą formą komunikacji jest e-mail oraz chat zwany (skrót od angielskiego Internet Relay Chat). JOTI umożliwia nawiązanie przyjaźni ze skautami z innych krajów i dowiedzenie się więcej o ich życiu codziennym, a także wymianę doświadczeń skautowych. Często kontakty zawarte w ten sposób przekształcają się w długotrwałe przyjaźnie, które stają się powodem wymian między drużynami oraz wspólnych przedsięwzięć.

Od roku 1996 JOTI jest oficjalnym przedsięwzięciem WOSM i ma swoje stałe miejsce na stronie www.scout.org .

Messengers of Peace

logo-mopMessengers of Peace (Posłannicy Pokoju) to inicjatywa zapoczątkowana przez Światowy Komitet Skautowy w 2011 r., która ma na celu wspieranie i inspirowanie młodych ludzi do działania na rzecz społeczności lokalnej. Każde podejmowane przez skautów działanie, niezależenie od jego skali, które wiąże się z poprawą bezpieczeństwa czy pozytywną zmianą warunków bytowych lub zdrowotnych części społeczeństwa, wpisuje się w ideę posłannictwa pokoju. Jest to z jednej strony społeczność zaangażowanych w działanie młodych ludzi, którzy efekty swojej służby lokalnej publikują w dedykowanym serwisie internetowym, z drugiej specjalny fundusz wspierający finansowo młodzieżowe inicjatywy. Związek Harcerstwa Polskiego zyskał prawo do rozdysponowania środków finansowych z programu Messengers of Peace dziesięciu drużynom, które przedstawią pomysły na działania na rzecz swojej społeczności. Jest to wydarzenie cykliczne.