Co słychać w lutym?

with Brak komentarzy

Za nami kolejny miesiąc działania!

Działo się naprawdę dużo, sami zobaczcie…

Zarzewie owocnych prób

Jeszcze pod koniec stycznia nasza hufcowa Kapituła Stopni Wędrowniczych „Zarzewie” zawnioskowała do Komendanta o otwarcie kolejnych pięciu prób na Harcerkę/Harcerza Orlego.

Cieszymy się i trzymamy za Was kciuki!

„Iskierka”

16 lutego wystartował Podcast ZHP „Iskierka” prowadzony przez naszą podharcmistrzynię Julię Czekalską.

„Podcast dotyczy dzieci i młodzieży oraz ich funkcjonowania w codzienności, społeczeństwie. Skierowany jest głównie do rodziców, którzy chcieliby poznać pomysły na wsparcie w rozwoju swojego dziecka w wyzwaniach czekających na nich w XXI wieku. W naszych odcinkach będą pojawiały się kreatywne pomysły na naukę oraz wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży. Planujemy także rozmawiać o tym, jak rozwijać kompetencje miękkie u dziecka i jak zachęcać go do poznawania świata.” – Julia o idei podcastu.

Zapraszamy do odsłuchu na platformie Spotify, na profilu „ZHP Podcast”!

Nowe odcinki raz na miesiąc, w każdy trzeci czwartek miesiąca.

Krąg Seniorów i Instruktorów Dębowego Liścia im. Olgi i Andrzeja Małkowskich na XL Rajdzie Kopernikańskim

24-26 lutego reprezentacja Kręgu Instruktorów i Seniorów im. Olgi i Andrzeja Małkowskich brała udział w odbywającym się w Toruniu Rajdzie Kopernikańskim.

Trasa instruktorska opierała się na zadaniach związanych z wychowaniem ekonomicznym. Wraz z kolejnymi punktami, patrol gromadził swój majątek.

Piątkowy wieczór upłynął pod znakiem nocnego spaceru po Toruniu, a sobota na grze miejskiej. Szczególną atrakcją była wizyta w Młynie Wiedzy – nowoczesnym centrum nauki i techniki. W niedzielę uczestnicy miel możliwość być częścią ustanowienia nowego Rekordu Polski w kategorii „Najwięcej osób przepisujących fragment dzieła naukowego jednocześnie”. Około 600 harcerzy przepisywało fragment dzieła Mikołaja Kopernika. Rajd zakończył się uroczystym apelem na Rynku Staromiejskim.

Po raz kolejny dumni z osiągnięć naszych instruktorów!

Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że pwd. Martyna Michalska została wyróżniona Listem Pochwalnym Naczelniczki ZHP!

Martyna to była drużynowa 8 DSH „Ignis”, a aktualnie członkini hufcowego zespołu programowego. To instruktorka stanowiąca wzór do naśladowania. Udowodniła to wzmacniając i rozbudowując system zastępów w swojej drużynie, czy zachęcając do aktywnego działania na rzecz społeczności lokalnej. Wyrazem tego była akcja „Po sąsiedzku”, której głównym celem było zwiększenie świadomości obywateli miasta Kutno w zakresie tolerancji kulturowej poprzez rozpropagowanie dwujęzycznych plakatów przedstawiających hasła odnoszące się do idei braterstwa. Akcja została rozszerzona o udzielenie wywiadu w lokalnym Radio Q, zbiórkę o różnicach i podobieństwach kulturowych ze współudziałem rówieśników ze społeczności ukraińskiej.

List Pochwalny Naczelniczki ZHP to wyróżnienie przyznawane corocznie w Dniu Myśli Braterskiej instruktorom pełniącym funkcję drużynowego. Wyróżnieni drużynowi są w swoich środowiskach autorytetami. Cechuje ich szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz zuchów i harcerzy.

Harcerska Akcja Zimowa 2023

16-20 stycznia harcerze z I Kutnowskiego Szczepu „Innominata” spędzili na półkoloniach W SP nr 6 im. Marii Skłodowskiej Curie w Kutnie.

5 PDH „Żywioły”, 9 DH „Jutrzenka” oraz 10 DH „Per Pedes” pod czujnym okiem Komendantki phm. Izabelli Filipowiecz-Stępniak przeniosły się do świata Narnii.

Od 23 stycznia ruszyły półkolonie zuchowe, w których uczestniczyła 29 PGZ „Leśne Niedźwiadki” i GGZ „Bajkowe Skrzaty”. Ich tematem przewodnim była kraina Disney’a.

Był to intensywny i świetnie (bo harcersko) spędzony czas!

Wszędzie dobrze, ale na biwaku najlepiej!

Koniec lutego upłynął w naszym hufcu pod znakiem biwaków.

7 DH „Kremenaros” wraz z 98 DSH „Kosynierzy” im. Tadeusza Kościuszki spędzili ten czas biorąc udział w grze, której tematem przewodnim był Dzień Myśli Braterskiej.

Do tego grona dołączyła 8 DSH „Ignis” i 14 GDH „Płomienie”. Podczas wspólnie spędzonego weekendu rozwiązywali oni zagadkę kryminalną dotyczącą tajemniczego zaginięcia.

Wyjazd do Monachium

W dniach 21-26 lutego odbył się wyjazd do Niemiec. Jego celem było polepszenie stosunków międzynarodowych z niemieckimi scoutami.

Harcerze naszego hufca poznawali niemiecką kulturę i język. Ich zadaniem było stworzenie spektaklu pokazującego podobieństwa i różnice między organizacjami. Brali również udział w zajęciach integracyjnych, dzięki którym mogli nauczyć się podstawowych zwrotów i słów w języku niemieckim. Obydwie grupy zorganizowały swoje wieczory narodowe, podczas których mogły przedstawić swój kraj. Niemcy opowiedzieli o tym, jak wyglądają ich wyjazdy harcerskie, przygotowali również Stock Brot, czyli tradycyjny chlebek pieczony na patyku nad ogniskiem. Polscy harcerze prezentowali, w jaki sposób odbywa się nasze świeczkowisko. Uczestniczyli także w zajęciach teatralnych prowadzonych przez panią Dorotę. To z jej pomocą odbywały się przygotowania do spektaklu. Przed prezentacją przedstawienia harcerze zwiedzili Monachium.

W czasie wolnym integrowali się, grając w ciekawe gry. Z przyjemnością wspominają oni kucharza Pawła, który przygotowywał dla nich przepyszne posiłki.

W sobotę nadszedł punkt kulminacyjny zajęć, czyli premiera spektaklu. Sala była w całości wypełniona widzami, jednak mimo tremy wszystko wyszło świetnie. Nasi harcerze z trudem opuszczali swoich nowych przyjaciół, jednak do Polski wrócili z pięknymi wspomnieniami i bagażem nowych doświadczeń.

Jak sami widzicie – przełom stycznia oraz lutego minęły nam tak jak lubimy najlepiej, czyli harcersko!

Czekajcie na więcej, kolejne działania już wkrótce!