Mówimy „nie” prześladowaniom albinosów w Malawi

with Brak komentarzy

dav

Z piątku na sobotę, 2-3 grudnia członkowie dwóch drużyn, 8 Drużyny Starszoharcerskiej „Ignis” oraz I Kutnowskiej Drużyny Wędrowniczej im. Tadeusza Rejtana, wzięli udział w organizowanym przez I Kutnowski Szczep „Innominata” Maratonie Pisania Listów Amnesty International. Działania z ramienia szczepu koordynowała Kinga Siermińska. Listy napisane w języku polskim oraz angielskim trafią do prezydenta Malawi – Arthura Muthariki.

Każdego dnia kilka tysięcy malawijskich albinosów boi się wyjść z domu. Część społeczeństwa Malawi myśli, że włosy oraz kości około 8 tysięcy białoskórych Malawijczyków mają magiczną moc. Ostatnio stają się coraz bardziej cenne, a tylko w 2015 roku zanotowano 45 przypadków ataków (morderstw, porwań lub ich prób) na albinosach żyjących w tym kraju. Nigdzie nie mogą czuć się bezpiecznie, polowania na nich urządzają nawet członkowie własnych rodzin.

dav

Z podobnym problemem boryka się Annie Alfred, której postanowili pomóc nasi harcerze. Ma 10 lat i chce zostać pielęgniarką, lecz nie wie, czy uda jej się to zrealizować. Przeszkodą, która stoi na jej drodze, jest albinizm.
Maraton Pisania Listów został zorganizowany po raz pierwszy w 2001 w Polsce. Od tego czasu akcja stała się międzynarodową inicjatywą pomagającą więźniom sumienia oraz osobom, których prawa są łamane.

dav

dav

dav