Podsumowanie zimy

Gdy promienie słońca coraz śmielej przypominają nam o zbliżającej się wiośnie, to znak, że pora podsumować niezwykle intensywną harcersko zimę!

Betlejemskie Światło Pokoju

6 grudnia ponad 100-osobowa reprezentacja naszego hufca udała się do Łodzi, by odebrać Betlejemskie Światło Pokoju.

Przed uroczystością harcerze i harcerze starsi wzięli udział w przygotowanej grze miejskiej, a wędrownicy brali udział w służbie, podczas której wydawali posiłki potrzebującym.

Zuchy z gromad Bajkowe Skrzaty i Leśne Niedźwiadki oraz członkowie drużyny harcerskiej Per Pedes udali się do siedziby Chorągwi Łódzkiej ZHP, gdzie grali i śpiewali kolędy podczas świątecznego spotkania instruktorów.

Jednostki: GGZ Bajkowe Skrzaty, 6 GGZ Nutki, GGZ Krasnoludkowy Ród, 29 GZ Leśne Niedźwiadki, 5 DH Żywioły, VI DH Traperzy, 9 DH Jutrzenka, 10 GDH Per-Pedes i 8 DSH „Ignis” przekazały światło do następujących instytucji:

– Komenda Powiatowej Straży Pożarnej w Kutnie;

– Szkoła Podstawowa im Marii Konopnickiej w Byszewie;

– Kościół pw. św Katarzyny w Witoni;

– Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Woźniakowie;

– Centrum Kultury Gminy Kutno w Leszczynku.

Wigilia 11 KS „Watra”

8 grudnia podczas spotkania wigilijnego środowisko szczepu wzięło udział w grze opartej na współzawodnictwie między drużynami.

Nie mogło zabraknąć prezentów. Był to wyjątkowy wieczór w świątecznej atmosferze.

Gra miejska

Jak co roku – nie mogło nas zabraknąć podczas Wigilii Miejskiej!

W sobotę 16. grudnia zorganizowaliśmy rodzinną grę miejską o tematyce Betlejemskiego Światełka Pokoju, dzięki czemu mieszkańcy mogli poznać jego historię.

W niedzielę 17. grudnia nasi harcerze wzięli udział w Inwazji Mikołajów.

Nastąpiło również przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju na ręce Prezydenta Miasta Kutna Zbigniewa Burzyńskiego.

Konstelacja w mieście pierników

27 grudnia 88 KKI „Konstelacja” ponownie udał się do Torunia.

Podczas całodniowego wyjazdu członkowie kręgu mieli okazję zaprzyjaźnić się z alpakami, poznać historię toruńskich pierników oraz wykonać własne!

Odbyła się również zbiórka konstytucyjna, podczas której phm. Mateusz Narkiewicz został ponownie wybrany na przewodniczącego. Jego zastępczynią została pwd. Zosia Czekalska.

W nieprzypadkowym miejscu, bo pod pomnikiem samego Mikołaja Kopernika nowi członkowie otrzymali barwy – Ania, Monika, Wiktor i Miłosz, gratulujemy!

W drogę!

28 grudnia wędrownicy z I KDW im. T. Rejtana wyruszyli na wędrówkę.

Pokonując ponad 25 tysięcy kroków, dyskutowali o symbolice Watry i Kodeksu Wędrowniczego w praktyce.

Nie zabrakło także rozważań nad postanowieniami noworocznymi, sposobami na relaks oraz o pierwszej pomocy psychologicznej.

Biwak Innominaty

I KS „Innominata” rozpoczął rok biwakiem związanym z propozycją programową Złocisze w Szkole Podstawowej w Byszewie.

Trasa „Mali Przedsiębiorcy” uczyła zuchy jak dysponować swoim budżetem.

Harcerze i harcerze starsi zajęli się tematem świadomej konsumpcji.

32. Finał WOŚP

Co roku intensywnie angażujemy się w organizację i przebieg Finału WOŚP.

Naszych harcerzy mogliście spotkać na ulicach miasta jako wolontariuszy, a funkcyjni i instruktorzy działali w sztabie.

KDK stał się miasteczkiem harcerskim. Na wszystkie chętne dzieciaki czekała gra z punktami takimi jak: udzielanie pierwszej pomocy, pościelenie kanadyjki, śpiewanki z harcerzami, tworzenie ozdób DIY np. bransoletek i makramowych ludzików.

Fot. WOŚP Sztab Kutno, Panorama Kutna

Safe From Harm

13. stycznia wędrownicy, funkcyjni i instruktorzy wzięli udział w szkoleniu nt Polityki ochrony bezpieczeństwa dzieci młodzieży i dorosłych w ZHP prowadzonego przez pwd. Aleksandrę Adamowską.

Dzięki temu przygotowaliśmy się do testu pozwalającego uzyskać certyfikat oraz świadomie i bezpiecznie pracować jako opiekunowie i wychowawcy.

Przekazanie „Płomieni”

20 stycznia odbyło się uroczyste przekazanie w 14. GDH „Płomienie”.

Pwd. Zosia Czekalska pełniła funkcję od 17. września 2021 roku.

Nową drużynową została pion. Anna Józefowicz.

Dzień Myśli Braterskiej

22. lutego to z pewnością najważniejsza data w naszych harcerskich kalendarzach!

Pamiętając o urodzinach Naczelnej Skautki Świata Olave Baden-Powell i założyciela skautingu Roberta Baden-Powella, w ten dzień do szkoły i pracy ruszamy w mundurach!

Tymczasem nie możemy doczekać się wiosny!

Po więcej naszych harcerskich przygód zapraszamy już wkrótce!