Przygotuj z nami „Szlachetne Paczki”

with Brak komentarzy

 

Drogie zuchy, drodzy harcerze i instruktorzy naszego hufca! Rodzice i przyjaciele!

Hufiec ZHP Kutno  włącza się do Akcji „Szlachetna Paczka”. Pomoc drugiemu człowiekowi jest dla nas bardzo ważna, włącza się w ideę służby na rzecz innych. A czas przed Świętami Bożego Narodzenia to niezwykły czas, kiedy my, jako społeczność harcerska możemy wesprzeć i pomóc drugiemu człowiekowi w potrzebie. Chcemy, aby to było lekcją dla nas wszystkich.
W tym roku przy Waszej aprobacie, drodzy instruktorzy i drużynowi, chcemy zorganizować dwie paczki! Wiemy, że damy radę! A Akcja „Szlachetna Paczka” wpisze się w tradycję harcerskich działań! Na podstronie poświęconej Akcji znajduje się krótki opis oraz wykaz zapotrzebowania na rzeczy, których nie może zabraknąć w paczce.
Jesteśmy przekonani, że razem spowodujemy ogromny uśmiech na twarzach Rodzin!

Rzeczy zbieramy do 8 grudnia! 🙂

Komenda Hufca ZHP Kutno

Rodzina Pierwsza – Pani Urszula z synem: 

Pani Urszula (45 l.) to samotna matka wychowująca syna Alberta (10 l.). Pani Urszula do niedawna radziła sobie dobrze w życiu. Jej wewnętrzny spokój przerwała smutna wiadomość – dowiedziała się, że choruje na raka mózgu. Ta wiadomość zrujnowała jej życie, musiała przerwać swoją ulubioną pracę. Od tego momentu była na utrzymaniu partnera. Jednak niedawno z powodu narastającego konfliktu zakończyła z nim swój długoletni związek. Jej 22-letnia córka obecnie przebywa za granicą. Wyjechała w poszukiwaniu życiowej stabilizacji i w przyszłości chciałaby, w miarę możliwości, wesprzeć mamę finansowo. Obecnie utrzymuje się jedynie z zasiłków i alimentów na swojego syna oraz środków finansowych z programu „500+” w łącznej wysokości 1220 zł. Po odjęciu kosztów utrzymania mieszkania i leków (800 zł) zostaje 210 zł na osobę. Sytuację rodziny pogarsza również fakt obciążenia zaległym kredytem i zaległościami w płatnościach.

Kobieta jest dumna ze swoich dzieci. Albert jest wzorowym uczniem, osiąga wysokie wyniki w nauce. Pani Urszula pomimo choroby nie poddaje się, codziennie stawia jej czoła. Otrzymuje ogromne wsparcie duchowe ze strony swoich dzieci. Wśród najważniejszych potrzeb pani Urszula wskazuje lodówkę. Ta, której aktualnie używa jest pożyczona od znajomych i musi zostać zwrócona do końca roku. Bardzo ważna dla rodziny jest również pościel (kołdra, poduszka, koc) oraz środki czystości.

Potrzeby rodziny:

 1. Lodówka to zapewnienie odpowiedniego bytu rodziny, a ta której używają musi zostać oddana ponieważ została pożyczona.
 1. Kołdra, poduszka, pościel zapewni odpowiedni komfort podczas snu; te, których używa rodzina, są zniszczone.
 2. Chemia / środki czystości to zaspokojenie potrzeb higienicznych.

Żywność trwała: herbata, cukier, kawa, makaron, olej, mąka

Środki czystości: proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mydło/żel myjący, pasta do zębów, płyny czyszczące, szampon, szczoteczka do zębów

Pomoce szkolne: kredki

Wyposażenie mieszkania: kołdra, koc, ręczniki, pościel, poduszka

Brakujące sprzęty: lodówka – rodzina przechowuje żywność w pożyczonej lodówce, którą musi zwrócić do końca roku.

Specjalne upominki: komplet garnków dla pani Urszuli , gra Minecraft dla syna.

Druga Rodzina – Pani Tena

Pani Tena (80 l.) jest samotnie mieszkającą, pogodną seniorką. Od wielu lat choruje na stwardnienie rozsiane. Przez chorobę musiała się przenieść ze swojego mieszkania na drugim piętrze do mieszkania na parterze, w którym panują dużo gorsze warunki. Cierpi także na częste bóle kręgosłupa, który kiedyś miała złamany w kilku miejscach. Pani Tena utrzymuje się z emerytury oraz zasiłku stałego (930 zł). Po odliczeniu kosztów utrzymania mieszkania, leczenia i spłaty raty kredytu zaciągniętego na zakup węgla (584 zł) na życie pozostaje jej 346 zł. Pani Tena mimo swojej choroby nie poddaje się i stara się, by jej sytuacja się polepszyła. Bardzo lubi pracę w ogrodzie i oddaje się jej na tyle, na ile pozwala zdrowie. Bardzo lubi czytać książki, a zwłaszcza te historyczne. Jako najważniejszą potrzebę pani Tena wymienia opał na zbliżającą się zimę. Będzie również bardzo wdzięczna za drobne wyposażenie mieszkania (koc i kołdrę) oraz żywność.

Potrzeby rodziny

 1. Opał na zbliżającą się zimę
 2. Drobne wyposażenie mieszkania (koc, kołdra) jest zimno przez nieszczelne okna
 1. Żywność podstawowa potrzeba życiowa

Żywność trwała: herbata, cukier, olej, ryż

Wymagania żywieniowe: brak ostrych produktów w diecie

Środki czystości: proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mydło/żel myjący, płyny czyszczące, szczoteczka do zębów

Artykuły dziecięce: podpaski dla starszych osób , puder

Inne: mydło rumiankowe

Odzież: Rodzaj odzieży: zimową polarową bluzę, Rozmiar: XS oraz cieplejsze spodnie Rozmiar: S

Sylwetka: szczupła Uwagi: nie obcisłe

Wyposażenie mieszkania: kołdra, koc, ręczniki, poduszka, koc poliestrowy gruby, ciepła kołdra

Brakujące sprzęty: kuchenka na dwa palniki (w bardzo małym mieszkaniu zajmuje za

dużo miejsca)

Inne potrzeby: opał (węgiel, drzewo). druga kula (pani Tena ma tylko jedną)

– Specjalne upominki: lampka nocna, krzew tamaryszku.

A teraz mała instrukcja obsługi:

 1.  Wybieracie z listy produkty, które chcielibyście się przekazać na rzecz rodziny (gromadą, drużyną, kręgiem, indywidualnie etc.).
 2.  Skontaktować się mailowo z koordynatorem hufca, przesyłając listę rzeczy wraz z ich ilością, którą zobowiązujecie się zgromadzić.
 3. Uzgodnić sposób dostarczenia materiałów. Prosimy, żeby w przypadku jednostek hufca z koordynatorem kontaktowali się bezpośrednio drużynowi, bądź osoby przez nich wyznaczone. Rzeczy należy gromadzić w jednostkach – nie dostarczać je indywidualnie poza jednostką. Zdecydowanie ułatwi nam to kwestie organizacyjne. Osoby prywatne lub instruktorów prosimy o kontakt indywidualny ;)Gdzie będziecie mogli dostarczyć rzeczy? Damy Wam znać już wkrótce. A teraz zachęcamy do kontaktu J
  W przypadku problemów z transportem zebranych rzeczy, prosimy o kontakt z koordynatorem akcji. Z chęcią pomożemy przy transporcie!

  A hufcowymi koordynatorami są:
  Główny koordynator:

– phm. Krystian Olęncki tel. 667914064 email: krystian.olencki@zhp.net.pl

Zastępcy koordynatora:

– phm. Agnieszka Olęncka tel. 724845780 email: agnieszka.gruszczynska@zhp.net.pl

– phm. Anna Kamela tel.662628194  email: anna.kamela@zhp.net.pl

– phm. Aleksandra Baranowska tel. 690 447 024 email: aleksandra.baranowska@gmail.com

– pwd. Małgorzata Rogozińska tel.502 851 968  malgorzata.rogozinska@zhp.net.pl

 

 

Szlachetna Paczka 2