Radosny patriotyzm

with Brak komentarzy

Maj to miesiąc, w którym szczególnie wyrażamy nasz radosny patriotyzm. W tym roku byliśmy w wielu miejscach: Kutno, Bruksela, Wenecja, Monte Cassino, Rzym… zobaczcie sami!

Święto Flagi

2. maja przeszliśmy ze 100-metrową flagą ulicą Królewską, zorganizowaliśmy Quiz Patriotyczny oraz pomogliśmy w obstawie Biegu Ku Biało-Czerwonej.

Święto Konstytucji

3. maja drużyna reprezentacyjna uczestniczyła we mszy świętej w kościele pw. św. Wawrzyńca oraz przemarszu ulica Królewską.

Rozbiliśmy również podobóz w Parku Traugutta, gdzie odwiedzili nas prezydent Zbigniew Burzyński oraz prezydent elekt Mariusz Sikora.

Mieszkańcy mieli okazję wziąć udział w Patriotycznej Grze Terenowej zorganizowanej przez naszych harcerzy.

Polish Day in Brussels

Dni 29. kwietnia – 8. maja przedstawiciele GGZ „Bajkowe Skrzaty”, 10 DH „Per Pedes” i I KDW im. Tadeusza Rejtana spędzili na Święcie Polonii połączonym z obchodami 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Udali się tam na zaproszenie Instytutu Języka i Kultury Polskiej im. Polskich Lotników w Gandawie. Członkowie I KS „Innominata” zwiedzili Gandawę, średniowieczne miasto Brugię, Brukselę, a w niej m.in. siedzibę Komisji Europejskiej, gdzie uczestniczyli w konferencji prasowej.

Głównym elementem wyprawy było uczestnictwo w Polish Day in Brussels wraz z tysiącami Polaków i międzynarodowych gości. Koncertowanie na stoisku Instytutu Języka i Kultury Polskiej w Gandawie – granie na gitarach, ukulele, cajonie i śpiewanie piosenek harcerskich i popularnych wywoływało entuzjazm uczestników i uświetniało wydarzenie.

Na uroczystości gościli: marszałkini senatu, ambasador RP w Królestwie Belgii, a także konsul generalna.

Harcerze przekazali chusty naszego szczepu marszałkini, ambasadorowi i konsul.

Harcerska Wyprawa Pamięci

Od 15. do 20. maja wraz z Chorągwią Łódzką braliśmy udział w wyprawie z okazji 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino.

Na wyjeździe obecni byli członkowie VI GDH „Traperzy”, I KDW im. Tadeusza Rejtana oraz KIS Dębowego Liścia im. Olgi i Andrzeja Małkowskich.

W pierwszym dniu podziwiali Wenecję, a w niej m.in.: Plac i Bazylikę św. Marka, Most Westchnień i Rialto.

W kolejnych dniach harcerze zwiedzali Monte Cassino – Klasztor Benedyktynów i Polski Cmentarz Wojenny.

Wśród 2000 członków Związku Harcerstwa Polskiego brali udział w oficjalnych obchodach, na których gościli prezydenci Polski i Włoch, marszałkini senatu, Anna Maria Anders i bohaterowie Bitwy o Monte Cassino.

3 osoby z hufca pełniły uroczystą wartę przy grobach poległych.

W ostatnim dniu we Włoszech zwiedzili Watykan i Rzym.

Wieczne Miasto zachwyciło wspaniałością zabytków, które mieli okazję poznać poprzez udział w grze miejskiej.

Naładowani tymi doświadczeniami rozpoczynamy kolejny miesiąc, a w nim kolejne przygody!