Gawęda o przyjaźni (scenariusz)

with Brak komentarzy

Scenariusz gawędy o przyjaźni

Kilka słów do prowadzącego: Gawęda ma charakter rozmowy. Potrzebna jest możliwość skupienia się. Do gawędy będą potrzebne małe karteczki, długopis oraz mała świeczka dla każdego uczestnika gawędy (dla młodszych harcerzy najbezpieczniej świeczka typu tealight).

Dzisiejsze świeczkowisko będzie nieco inne, przywyknęliśmy do gawęd, że tylko jedna strona mówi, a przecież wcale nie musi tak być! Dziś sięgniemy nieco dalej, zagłębimy się do uczuć, doświadczeń i emocji.

Zastanawialiście się po co wam przyjaciel? Dlaczego on jest? Kogo tak nazywacie? Może to osoba z którą wiele Was łączy, z którą wydarzyło się coś niezapomnianego. Zastanówcie się jakie miejsce w życiu zajmuje wasz przyjaciel i co on czyni, za co go uwielbiacie, a za chwilę podzielicie się swoimi spostrzeżeniami.

(Piosenka, następnie rozmowa, wymiana spostrzeżeń przez harcerzy)

Bardzo dziękuję za wasze wypowiedzi.  Posiadanie przyjaciela jest czymś wspaniałym. To on można powiedzieć, że jest dla nas cichym aniołem stróżem, który zjawia się, gdy jest potrzeba. To on pomaga w trudnych chwilach, przytula, wyciąga na spacer, pozwala spisać pracę domową, albo pomaga w zrozumieniu tematu w szkole.
Kolejnym zadaniem dla Was, jest zastanowienie się, dlaczego uczestniczycie dziś w świeczkowisku? Jakie emocje Wam towarzyszą?

(Piosenka i podobna rozmowa z uczestnikami gawędy)

Przyjaźń jest wielka i tajemnicza. Pełna przygód, zwycięstw, ale też czasem porażek. To jak najbardziej normalne, nie musisz się zawsze zgadzać w każdej kwestii ze swoim przyjacielem. Masz prawo mieć odmienne zdanie.
A może to właśnie przyjaciel zaciągnął was na pierwszą zbiórkę, albo na pierwszy biwak, może to on ma wkład w wasze harcerskie życie. Myślę, że większość z nas zdobywała szczyty przy pomocy swojego przyjaciela, a może aktualnie je zdobywa. Być może przygotowujecie się teraz do ich zdobywania przy pomocy właśnie przyjaciela. Wspinaczka po ideały przy pomocy bratniej duszy, jest bardzo cenna. Uwierzcie w moc przyjaźni i braterstwa.

       (Piosenka)

Myślę, że śmiało mogę powiedzieć, że to tu, w harcerstwie powstają niesamowite przyjaźnie oraz relacje. Każdy z Was, otrzymał dziś świeczkę, długopis i karteczki. Chciałabym, żebyście napisali krótkie wiadomości do swoich przyjaciół. Może chcecie mu za coś podziękować, a może chcecie za coś przeprosić. Może chcecie dać mu świadomość, że może na was liczyć. To od Was zależy, do kogo napiszecie wiadomość. Karteczki złóżcie i podpiszcie, do kogo list jest adresowany, jeśli macie życzenie, możecie się podpisać, jeśli nie- może to być anonimowe. Następnie złóżcie liściki w koszyku na środku. Po zakończeniu świeczkowiska, karteczki zostaną rozdane do adresatów.

Opracowanie: pwd. Julia Czekalska HO.