Jak pracować w czasie izolacji?

with Brak komentarzy

Harcerstwo w czasie pandemii i izolacji.

Stan pandemii ogłoszony przez WHO zaskoczył nas wszystkich. Nikt się nie spodziewał lockdown’u, zamkniętych zakładów usługowych, komunikatów policji, którzy z radiowozów emitowali komunikat „zostań w domu”. Świat się zatrzymał. Nagłe zmiany w funkcjonowaniu nastały wszędzie. Także w Związku Harcerstwa Polskiego, trzeba było zmienić codzienny system niemalże o 180 stopni. Zawieszone zajęcia lekcyjne w szkołach, zawieszone zbiórki, zakaz zgromadzeń, reżim sanitarny.

Pojawia się pytanie, jak działać i czy tak się w ogóle da, bo jak tworzyć harcerstwo przez Internet, jak to wszystko zorganizować i jak przekazać harcerskie wartości ?! Jak sobie poradzić z organizacją i zarządzaniem czasem, gdy Twoim miejscem pracy, uczelnią/szkołą, miejscem zbiórek, rozmów towarzyskich staje się twój dom, a świadkami wydarzeń są tylko cztery ściany?

1. Zachowaj spokój. Pandemia jest czasowa, kiedyś się skończy. To nowość, której masz okazję doświadczać. Jeśli możesz, spędź czas w gronie najbliższych i blisko natury, albowiem udowodniono naukowo, że przyroda pozytywnie oddziałuje na psychikę człowieka. Opanuj swoje emocje, pozbieraj myśli. Daj sobie czas.

2.Sporządź plan dnia. Pozwoli Ci on efektownie spędzić czas i wywiązać się ze wszystkich obowiązków. Jeśli jesteś fanem kolorowych tabelek- spójrz na stronę creately.com – sporządzisz tam darmowy plan online. Jeśli zaś lubisz rysować, może to dobry czas by zacząć przygodę z Bullet Journal (zachęcam Cię do poczytania na ten temat).

3. Gdy jesteś już opanowany emocjonalnie i plan dnia jest pod kontrolą, zadbaj o fizjologię swojego życia. Co to znaczy? Prawidłowo się odżywiaj. Czas izolacji, to nie czas ulg i wakacji. Nie sięgaj po „śmieciowe jedzenie”. Jeśli na co dzień, jadłeś posiłki w pośpiechu, może warto właśnie teraz wykształcić ten pozytywny nawyk? Nie sięgaj za często po słodycze, znacznie przyjemniej je się czekoladę raz na jakiś czas, niż codziennie, uwierz. Pamiętaj o wietrzeniu pomieszczenia oraz spacerach- najlepiej w lesie, parku. Dobrym wspomagaczem sportowym są także krótkie treningi ruchowe. Spędzanie czasu przed komputerem negatywnie wpływa na Twoje zdrowie, dlatego warto właśnie teraz o nie zadbać!

4.Gdy Twoje sprawy mają się już całkiem w porządku. Przejdź do zajmowania się jednostką. Dlaczego taka kolej rzeczy? Podam Ci prosty przykład. Jak można dać komuś coś, czego się nie ma? Jak możesz poinstruować swoich harcerzy, jak rozbić namiot, gdy sam tego nie umiesz? Jak możesz powiedzieć swoim podopiecznym, jak zarządzać swoim czasem i jak zadbać o siebie w czasie pandemii, gdy w Twoim planerze panuje bałagan? Wracając… zastanów się, jakie masz możliwości, dotyczące prowadzenia zbiórek online. Zrób sobie burze mózgu. Zapisuj luźne myśli, które będą wpadały Ci do głowy, nawet te które na pierwszy rzut oka wydają się bardzo poplątane, a może to właśnie z nich skorzystasz?

5.Wybierz odpowiedni kanał komunikacji ze swoimi harcerzami, lub ich rodzicami.Może Facebook, Teams, Zoom, Skype, wiadomości SMS, albo maile? To najpowszechniejsze i sprawdzone przeze mnie drogi komunikacji. Jeśli żadna Ci nie odpowiada, poszukaj idealnego kanału dla siebie. Pamiętaj, wybierz jeden, bądź dwa, które są dla Was najlepsze. Stała platforma da możliwość systematyki oraz spowoduje, że harcerze po drugiej zbiórce, będą czuli się już komfortowo w takiej przestrzeni.

6. Zadbaj o to, żeby zbiórki były kreatywne. Pandemia nie zwalnia nas- instruktorów z braku realizacji programu. Owszem, może on ulec modyfikacjom. Z przetestowanych narzędzi, mogę Ci polecić zapraszanie gości na zbiórkę, którzy np. Zrobią wprowadzenie do realizacji jakiejś sprawności. Na stronie CANVA, po rejestracji, w łatwy sposób i całkowicie za darmo, możesz stworzyć tabelkę z zadaniami na sprawność dla swoich harcerzy, które mogą realizować sami w domu, bądź możecie to robić wspólnie na zbiórkach online. Nie ma rzeczy niemożliwych! Pamiętaj, że wymagania na sprawności możesz modyfikować. Oczywiście w granicach rozsądku!

7. Pamiętaj o tym, by podsumować każdą zdobywaną sprawność. To sprawi, że harcerze zapamiętają zdobyte umiejętności na dłużej, a Tobie pozwoli sprawdzić, czy instrumenty które zastosowałeś się sprawdziły.

8. Nie zapominaj, że Tobie, jako drużynowej/drużynowemu, przysługuje możliwość zrobienia własnej sprawności dla swojej jednostki. Nic tak nie motywuje podopiecznych, jak nowa plakietka na mundurze.

9.Twoi podopieczni, to z pewnością fantastyczni ludzie! Daj Wam przestrzeń do przyjacielskich rozmów. Zadbaj o to, by padły pytania: „Jak się czujesz?”, „Co wydarzyło się ciekawego w ostatnich dniach?”. To pozwoli Wam zachować więzi, a jednocześnie w ten sposób przekazujesz cenne wartości- np. Wrażliwość, umiejętność słuchania drugiego człowieka, empatia.

10. Nie poddawaj się! Pamiętaj, że instruktorzy, Komenda Hufca i Zespoły Hufca są po to, by Cię wspierać. Jak mawiali trzej muszkieterowie-”Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”!

Pwd. Julia Czekalska HO.

Namiestniczka harcerska “Bez Granic”