Odwiedziny skautów z Palestyny

with Brak komentarzy

W czwartek 14 września grupa 13 skautów z palestyńskiego prawosławnego szczepu harcerskiego The Arab Orthodox Scout Troop z Beit Jala przyleciała do Polski, aby wziąć udział w Święcie Chorągwi Łódzkiej 2017 „Harcerstwo rozkwita” w Kutnie. Na lotnisku przywitani zostali przez konsula w Ambasadzie Państwa Palestyny w Warszawie pana Hishama Huseina oraz phm. Adama Rakowskiego- pełnomocnika Komendanta Chorągwi Łódzkiej ds. współpracy zagranicznej. Następnie pociągiem wszyscy udali się do Kutna.

W piątek rano harcerze z I Kutnowskiego Szczepu „Innominata” zabrali swoich przyjaciół z zagranicy do Płocka, aby zobaczyć piękno tego miasta. Następnie w dniach 15-17 września skauci czynnie uczestniczyli we wszystkich aktywnościach jakie przygotowali dla nich harcerze z Hufca ZHP Kutno, a w sobotę zorganizowali dla polskich harcerzy wieczór międzynarodowy, podczas którego zaprezentowali swoje tradycyjne stroje ludowe, arabskie przysmaki oraz swoją kulturę i tańce narodowe. Oprócz tego opowiedzieli również czym zajmują się skauci w ich kraju oraz jak ważną rolę odgrywa harcerstwo dla społeczności lokalnej. Skauci z Beit Jala co roku organizują ogromny pochód i paradę z okazji Bożego Narodzenia czy Wielkanocy w Betlejem. W zlocie w Kutnie wzięło udział ponad 2000 harcerzy z Chorągwi Łódzkiej i nie tylko.

Po święcie chorągwi harcerze Hufca ZHP Kutno wraz ze skautami udali się na wycieczkę na południe Polski, aby zwiedzić Kraków i poznać jego historię oraz podziwiać piękno polskich Tatr ze schroniska górskiego „Głodówka” w Bukowinie Tatrzańskiej. Wieczory minęły w rytmie polskich i palestyńskich piosenek skautowych oraz długich rozmów na wiele tematów. Jednym z punktów wycieczki była wędrówka na Morskie Oko oraz zwiedzanie Zakopanego. To dopiero początek naszej współpracy ze szczepem z Beit Jala, ale jesteśmy pewni, że w przyszłości zaowocuje to wieloma wspaniałymi chwilami i dalszymi przyjaźniami na całe życie.