Święta w Betlejem

with Brak komentarzy

Dzięki zaproszeniu otrzymanemu od zaprzyjaźnionego szczepu harcerskiego z Beit Jala – Arab Orthodox Scout Troop – Beit Jala z Palestyny czworo harcerzy i harcerek z naszego hufca spędza właśnie czas w Ziemi Świętej skąd niedawno przybyło do nas Betlejemskie Światło Pokoju.

Skauci palestyńscy nieraz gościli już w Polsce i w Kutnie. Brali udział w Święcie Chorągwi w 2017 roku organizowanym w naszym mieście oraz w 2019 roku wspólnym obozie w Wilczu w Wielkopolsce. Dzięki zawartym przyjaźniom i znajomościom udaje nam się utrzymywać stały kontakt ponad granicami. Warto przypomnieć, że ubiegłego lata podpisane zostało porozumienie o współpracy międzynarodowej między naszym hufcem a szczepem prawosławnych skautów z Beit Jala. Wyjazd naszych harcerzy do Palestyny jest formą jego realizacji.

Nasi harcerze oprócz zwiedzania biblijnych miejsc związanych z narodzeniem Jezusa Chrystusa takich jak Bazyliki Narodzenia Pańskiego, Ulicy Gwiazdy Betlejemskiej, muzeum muru okupacyjnego w Betlejem, gdzie swą wystawę artystyczną ma słynny Banksy, mieli również okazję złożyć wizytę u burmistrza miasta Beit Jala, wziąć udział w próbie palestyńskiej skautowej drużyny reprezentacyjnej oraz uczestniczyć w ogromnej paradzie z okazji Bożego Narodzenia, gdzie dumnie przemaszerowali z polską flagą. Zwiedzili również stare miasto Jerozolimy.