Wiosenne podsumowanie

with Brak komentarzy

Kiedy na zewnątrz robi się cieplej i aura jeszcze mocniej sprzyja naszym harcerskim działaniom, to znak, że pora na Wiosenne Podsumowanie!

Konstelacja w Toruniu

5 marca 88 KKI Konstelacja wyruszyła na eksplorację Torunia.

Członkowie odwiedzili… Niewidzialną Wystawę.

Planowali także pracę kręgu na resztę roku i omawiali jego udział w organizacji hufcowych wydarzeń.

To wydarzenie pozostanie jednak szczególnie wyjątkowe dla druhny Zosi Czekalskiej, która podczas niego zamknęła próbę na stopień Harcerki Orlej!

SIEW 2023

Jak co roku, I Kutnowski Szczep „Innominata” udał się na wyjazd z okazji SIEWu.

Prawie 100 członków szczepu wybrało się do Łodzi. Każdy SIEW zawiera 2 elementy: edukacyjny oraz rozrywkowo-integracyjny. Na początku odwiedzili oni Centrum Nauki i Techniki EC1.

Następnie spędzili aktywnie czas w Manufakturze – zuchy w sali zabaw, harcerze na ściance wspinaczkowej.

Ignis na Rajdzie Arsenał

Kwiecień rozpoczął się dla 8 DSH „Ignis” pobytem na corocznie organizowanym Rajdzie Arsenał.

Eksploracja Warszawy przyniósła wiele nowych znajomości, wymianę doświadczeń z harcerkami i harcerzami z innych środowisk oraz wieczorne śpiewanki!

W pamięci uczestników z pewnością zapiszą się: praca z przedwojenną mapą, podróż po historiach o bohaterach Akcji pod Arsenałem, czy też gra w RPGi.

Ostatniego dnia, czyli w niedzielę odbyły się uroczystości rocznicowe – apel przed Grobem Nieznanego Żołnierza, przemówienie Naczelniczki ZHP, a także przemarsz defilady ulicami Starego Miasta.

Warto wspomnieć, że po Warszawie oprowadzali „Ignisów” ich byli drużynowi – pwd. Martyna Michalska oraz phm. Mateusz Narkiewicz.

Spotkanie z Komedną Chorągwi

Tuż przed świętami komenda naszego hufca spotkała się z komendą chorągwi.

Podczas spotkania toczyły się rozmowy o naszych minionych działaniach oraz o tych nachodzących: programowych i kształceniowych.

Dziękujemy za odwiedziny oraz za przemiłą rozmowę!

Ze świata podróżniczego…

19 kwietnia miało miejsce spotkanie z byłą instruktorką naszego hufca, Kasią Kujawą, przewodniczką lodowcową i podróżniczką. Kasia opowiedziała nam o swojej pracy na lodowcach na Islandii.

Była to niezwykle ciekawa opowieść, pytań nie było końca!

Dziękujemy za poświęcony czas i mamy nadzieję, że do zobaczenia wkrótce!

Radosny patriotyzm

Jednym z większych wydarzeń, w jakich ostatnio braliśmy udział były z pewnością obchody świąt majowych.

Świętowanie rozpoczęliśmy 1. maja od rozbicia obozowiska w Parku Traugutta. Zaprezentowaliśmy jak wygląda typowy dzień podczas obozu, co cieszyło się ogromnym zaintersowaniem mieszkańców.

Nie zabrakło gier, śpiewanek oraz oczywiście uśmiechów i dobrej zabawy!

2. maja, jak co roku licznie braliśmy udział w obchodach Święta Dnia Flagi. Wspólnie z władzami miasta i mieszkańcami przeszliśmy ze 100-metrową biało-czerwoną flagą.

Nie zabrakło nas także 3. maja, w 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Pododdział Honorowy Hufca oraz Drużyna Reprezentacyjna godnie nas reprezentowała.

To dla nas szczególny czas, w którym radośnie szerzymy patriotyzm!

Fot. Panorama Kutna, Kutnowski Dom Kultury

Dni Polonii w Belgii

Święta majowe obchodziliśmy jednak nie tylko w naszym mieście!

W dniach 2-10 maja reprezentacja naszego hufca brała udział w przygotowaniach i obchodach uroczystości z okazji Święta Polonii i Dnia Flagi w Instutucie w Gandawie oraz w Polish Day in Brussels w Brukseli. Członkowie I Kutnowskiego Szczepu „Innominata” współorganizowali szczególny koncert.

Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Kolejnym punktem były piosenki harcerskie, a następnie ludowe. Nie brakowało łez wzruszenia i radości!

Na zakończenie wszyscy zgromadzeni zatańczyli Poloneza i „Belgijkę”.

Swoją obecnością zaszczycił także Ambasador RP w Królestwie Belgii Pan Rafał Siemianowski.

Uczestnicy zwiedzili Ostendę nad Morzem Północnym, Parlamentarium i zabytki Starego Miasta.

Była to niesamowita przygoda!

„Prowadzi mnie od lat niewidzialna siła…”

Ten wers nuci teraz z pewnością niejeden uczestnik kursu przewodnikowskiego „Kora”, organizowanego przez nasz hufiec, który rozpoczął się biwakiem 5-7 maja w Leszczynku.

Zajęcia prowadzone przez phm. Annę Kamelę-Pawluczyk, pwd. Piotra Komorowskiego, phm. Mateusza Narkiewicza oraz przez pwd. Aleksandrę Adamowską były cenną skarbnicą wiedzy.

Na kolejnym zjeździe – 13 maja, przyszli instruktorzy udali się na całodniową wycieczkę do Łodzi.

Podczas zajęć w Chorągwi dowiedzieli się o tym, jak odpowiednio działać w zakresie promocji.

Następnie udali się na grę miejską: „Bezpieczny rejs”. Poznając nieznane dotychczas zakątki miasta, kształcili się w dziedzinie zasad bezpieczeństwa w ZHP.

Na zakończenie, wrócili do Chorągwi, która dołączyła do akcji Nocy w Muzeum. Jej organizatorami była Komisja Historyczna oraz Referat Seniorów i Starszyzny Harcerskiej ChŁ. Swoje zbiory zaprezentowali instruktorzy kolekcjonerzy. Uczestnicy odwiedzili gabinet Kamyka i Izbę Tradycji. Dh Wojciech Kaczmarkiewicz opowiadał o willi i oprowadzał po wystawie, a Dh Mariusz Jabłoński prezentował swoje bogate eksponaty. Była z nami także hm. Mariola Baranowska, która wzbogaciła wydarzenie opowieściami związanymi z naszym hufcem, między innymi o postaci hm. Pelagii Ładykowskiej-Zys.

Czas do kolejnego biwaku, który już na początku czerwca, upływa uczestnikom na realizacji zadań kursowych. Więcej o kursie już niebawem!

Jak widzicie, wiosenny czas mija nam niezwykle intensywnie!

Po więcej relacji z naszych działań zapraszamy już wkrótce.

Do zobaczenia!